DziałalnośćHistoria          Statut i uchwałyPolecamy  Kontakt   

Wkrótce:


Nasza dotychczasowa działalność


Odonowskie spotkania - Krzysztof Nurkowski


8 lutego, spotkaliśmy się z autorem i publiczny proces zdekodowania tytułu i całej reszty/resztówki, jego najnowszej książki „Droga do Koryta”.

Krzysztof Nurkowski

Krzysztof Nurkowski

Krzysztof Nurkowski

Urodzony 5 lutego 1960 roku w Skalbmierzu. Jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w gminie Czarnocin w Świętokrzyskiem.
Studiował prawo administracyjne i etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach oraz podyplomowe Studium Administracji Publicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W stanie wojennym był wokalistą punk-rockowego zespołu „Martwy Fiolet”, działającego w Krakowie.
Był zastępcą burmistrza Kazimierzy Wielkiej oraz radnym powiatu kazimierskiego I kadencji. Sekretarz Rady Nadzorczej cukrowni Ziębice SA w latach 1998-2002. Nagrodzony nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2009) oraz honorową odznaką za Zasługi dla kultury polskiej (2011). Posiada medal Komisji Edukacji Narodowej (2015).
Jest autorem tomików "Drobiazgi podróżne (2009), „Limeryki toskańskie" (2009) oraz prozy wspomnieniowej dotyczącej rodziny ziemiańskiej z Cieszków „Był dwór” (2000) Publikował w kieleckim dodatku „Gazety Wyborczej”, „Czasie” krakowskim, miesięcznikach „Teraz”, „Radostowa”, „Tygodniku Ponidzie” i chicagowskim „Kurierze Codziennym”. W latach 1993-1997, był redaktorem naczelnym pisma „Gazeta Kazimierska”, nagrodzonego II miejsce w ogólnopolskim konkursie dla prasy sublokalnej w Poznaniu (1994).
Zainteresowania: poezja, publicystyka, samorząd lokalny, bibiofilstwo, fotografika.Dr Krzysztof Tunia

Dr Krzysztof Tunia

Spotkanie z przeszłością
Sprawozdanie z prac archeologicznych prowadzonych w Kazimierzy Wielkiej na Budzyniu


W piątek 25 stycznia spotkaliśmy się z Dr Krzysztofem Tunią, który przedstawił nam stan badań archeologicznych prowadzonych w Kazimierzy Wielkiej na Budzyniu.

Dr Krzysztof Tunia

Doktor archeologii, kierownik Instytutu Archeologii i Etnografii PAN w Igołomii. Od lat 80-tych XX w. prowadził badania powierzchniowe w dorzeczu Szreniawy, Małoszówki i Jawornika - dopływu Nidzicy. Odkrył zespół grobowców o konstrukcji drewniano-ziemnej z okresu neolitu - IV tysiąclecia przed Chr. w Słonowicach (tzw. "piramidy kazimierskie"). Autor prac naukowych. Pod jego redakcją ukazała się cenna praca pt. "Z archeologii Małopolski. Historia i stan badań zachodniomałopolskiej wyżyny lessowej" Kraków 1997

Odonowskie spotkania
prof. Maciej Pawlikowski

--- Geologia biblijna ---


W piątek 7 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z profesorem Maciejem Pawlikowskim - tym razem pod frapującym tytułem "Geologia biblijna". Dowiedieliśmy się o niektórych wydarzeniach biblijnych na tle badań geologicznych.
O naszym wykładowcy nie muszę już pisać, gościł u nas już po raz siódmy! Osoby, które dotychczas go nie poznały, znajdą bliższe informacje w notkach z poprzednich lat.O D O N O V I A N U M   2 0 1 8

Teksty staropolskie - konferencja naukowaOdonowskie Towarzystwo Kulturalne wspólnie z Instytutem Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego zorganizowało w dniach 12 i 13 października 2018 roku kolejną międzynarodową konferencję naukową pt. „Teksty staropolskie i co one nam mówią“. W tym międzynarodowym interdyscyplinarnym sympozjum naukowym wzięli udział przedstawiciele nauk humanistycznych – literaturoznawcy, językoznawcy i historycy, którzy w swoich wystąpieniach podjęli rozważania wokół tekstów staropolskich, będących wyraźnym odbiciem polskiej tożsamości i stanowiących znaczną i ważną część polskiej narodowej kultury.

W programie międzynarodowej konferencji ODONOVIANUM 2018 wysłuchaliśmy wykładów:

 1. Prof. dr hab. Wacław Walecki (Kraków) - "Bilety do przeszłości rozdaję"

 2. Prof. dr hab. Alois Woldan (Wiedeń) - "Sielanki nowe ruskie J.B. Zimorowica - przyczynek do historii Lwowa?"

 3. Aneta Sobieraj (Wiedeń) - "Swarliwość Boleslawa Krzywoustego w kontekście rzezi w Wiślicy 1135 roku"

 4. Dr Krzysztof Korotkich (Białystok) - "Prasłowianie w dramacie romantycznym"

 5. Ao. Prof. dr hab. Georg Holzer (Wiedeń) - "Historyczno językowe uwagi o niektórych rotach sądowych"

 6. Dr hab. Witold Wojtowicz (Szczecin) - "Epika polska w średniowieczu a recepcja narracji zachodnioeuropejskich"


Na zakończenie obrad odbyło się prawykonanie kantaty Confessio Fidei Polonorum wg. prof. W. Waleckiego, recytował Leszek Teleszyński

A oto niektórzy nasi wykładowcy:

Prof. Dr hab. Wacław Walecki

Prof. Dr hab. Wacław Walecki

Ass. Prof. Dr Jolanta Doschek

Ass. Prof. Dr Jolanta Doschek


Ao. Prof. Dr Georg Holzer

Ao. Prof. Dr Georg Holzer

Prof. Mag. Dr. Alois Woldan

Prof. Mag. Dr. Alois Woldan


Dr Krzysztof Korotkich

Dr Krzysztof Korotkich

Dr hb. Witold Wojtowicz

Dr hb. Witold Wojtowicz
Projekt był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i jest elementem cyklu konferencji naukowych organizowanych przez Towarzystwo. W następnych latach chcemy go kontynuować podejmując kolejne tematy.
Dwór w Odonowie

Dwór w Odonowie

Ocalić od nieistnienia


W piątek 31 sierpnia odbyła się w Odonowie pierwsza część projektu „Ocalić od nieistnienia”
Program poświęcony był poświęcony losom ludzi i budowli – pałaców i dworów odbudowanych i przywróconych przestrzeni kulturowej naszego województwa. Wysłuchaliśmy dwóch wprowadzających wykładów – historyka sztuki Barbary Kleszczyńskiej oraz regionalisty Andrzeja Bieniasa, przybliżających nam tematykę tradycji kulturowej, historii i dziedzictwa materialnego ziemiaństwa.
Drugą część w dniu 15 września rozpoczęła objazd po okolicznych dworach uratowanych od zagłady przez obecnych właścicieli, a zakończył w odonowskim dworze wykład prof. Grzegorza Tracza z Uniwersytetu Jagiellońskiego o obecnej sytuacji prawnej byłego ziemiaństwa w III Rzeczypospolitej.
Odwiedziliśmy:
 • Dwór w Odonowie,
 • Pałac Lacon w Kazimierzy Wielkiej
 • Dwór w Topoli,
 • Dwór w Kowarach,
 • i na zakończenie
 • Dwór w Plechowie

Właściciele osobiście opowiedzieli nam o historii uratowania tych obiektów.

Zdjęcia z pierwszej części możesz zobaczyć tutaj - kliknij na ten link!

Projekt był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i ma stanowić początek nowego cyklu działań podejmowanych przez Towarzystwo. W następnych latach chcemy go kontynuować przedstawiając kolejne uratowane zabytki.

Czesław Miłosz, fot. Artur Pawłowski

Czesław Miłosz, fot. Artur Pawłowski

Dziesiąte odonowskie spotkanie poetyckie

— Miłosz w Krakowie —W piątek 29 czerwca odbyło się w Odonowie spotkanie poświęcone osobie naszego znakomitego noblisty Czesława Miłosza.
Tym razem spotkanie miało inną niż zazwyczaj formułę. Zamiast recytacji utworów naszego poety w wykonaniu wszystkich zaproszonych gości, wpierw posłuchaliśmy opowieści Joanny Zach o Miłoszu w Krakowie. Nie zabrakło jednak czasu na bezpośredni kontakt z utworami noblisty.

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata; w latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.       Joanna Zach - historyk literatury XIX i XX wieku, autorka prac opublikowanych w języku polskim, angielskim, francuskim i fińskim. Wydała między innymi: Monolog róznogłosy. O dramatach współczesnych Cypriana Norwida (Kraków 1993), Miłosz i poetyka wyznania (Kraków 2002), Biologia i teodycea. Homo poeticus Czesława Miłosza (Kraków 2017).
fot. Anna Kowalska

fot. Anna Kowalska

Spotkanie z aktorem - recital Stanisława Górki

---DROGA---

W piątek 13 kwietnia 2018 już drugi raz mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć w odonowskim dworze znakomitego śpiewającego aktora - Stanisława Górkę.

Tytułowa DROGA - to nie tylko popularny w latach 70-tych serial Sylwestra Chęcińskiego z Wiesławem Gołasem w roli głównej i kultową już niemal piosenką ABSOLUTNIE, ale także próba zapisu wieloletniej, czasem niełatwej współpracy artystycznej dwójki wybitnych artystów i niezwykłych osobowości: Wojciecha Młynarskiego - poety, autora tekstów i tłumacza, oraz Jerzego Derfla - pianisty, kompozytora, aranżera i akompaniatora, ilustrowana utworami tego genialnego duetu powstałymi na przestrzeni niemal ćwierćwiecza.
Stanisław Górka przybliżył nam obydwu artystów wykonując ich piosenki oraz opowiadając anegdoty z nimi związane.Spotkania w Bibliotece
--- Roman Czejarek ---We wtorek 7 listopada w Bibliotece Publicznej w Kazimierzy Wielkiej miało miejsce spotkanie z dziennikarzem Romanem Czejarkiem
do pobrania poniżej.Pobierz plakatOdonowskie Towarzystwo kulturalne i Instytut Slawistyki Uniwersytetu w Wiedniu

„Język, kultura i literatura wokół chrztu Polski”

PATRON MEDIALNY

PATRON MEDIALNY

PATRON MEDIALNY

PATRON MEDIALNY

Konferencja naukowa - cz.2

W dniach 6-7 października 2017 odbyła się druga część konferencji naukowej „Język, kultura i literatura wokół chrztu Polski”. Program konferencji można zobaczyć tutaj.

Konferencja była rejestrowana przez naszego nieocenionego przyjaciela Antoniego Kocelę dzięki czemu można obejrzeć jej ciekawe (i czasem budzące kontrowersje) fragmenty:

Wypowiedź mgr Niny Glińskiej, związana z datowaniem znanego wiślickiego zabytku. Bardzo interesujący wykład prof. Georga Holzera, na temat początków języka polskiego, po chrzcie Polski. Chrzest Polski - czy jest co świętować. Wykład prof. Zbigniewa Każmierczaka przedstawiające inne skojarzenie, na to wydarzenie.
Prezentacja Klaudii Mielczarek studentki Wydziału Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego - „Mity polskie w odniesieniu do innych mitologii”. Ostatnie 6 sekund prelekcji wygłoszonej przez Antoniego K. w ramach konferencji naukowej „Język, kultura i literatura, wokół chrztu Polski”. Koncert Joanny Nawrot na zakończenie konferencji naukowej.

A oto niektórzy nasi wykładowcy:

Dr. Przemysław Chojnowski

Dr. Przemysław Chojnowski

Ass. Prof. Dr Jolanta Doschek

Ass. Prof. Dr Jolanta Doschek

Ao. Prof. Dr Georg Holzer

Ao. Prof. Dr Georg Holzer

Prof. Zbigniew Kaźmierczak

Prof. Zbigniew Kaźmierczak

Dr Krzysztof Tunia

Dr Krzysztof TuniaSPONSORZY:Głównym sponsorem konferencji była Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie

Cegiełkę dołożyło też Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej, a od Urzędu Miasta i Gminy Kazimierza Wielka mamy obietnicę sfinansowania wydawnictwa publikującego referaty z konferencji.Spotanie z Janem Grzegorczykiem

Spotanie z Janem Grzegorczykiem

Spotkania w Bibliotece
--- Jan Grzegorczyk ---W czwartek 5 października zaprosiliśmy naszych sympatyków do Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej na spotkanie z pisarzem Janem Grzegorczykiem
Szczegóły na plakacie obok lub do pobrania ponizej.Pobierz plakatp. Piotr Lach z dziećmi

p. Piotr Lach z dziećmi

Odonowskie spotkania - Piotr Lach

W piątek 1 września nasz gość opowiedział nam o emigracji i życiu w Kanadzie
Piotr Lach - urodzony i dorastający w kieleckim. Ukończył LO w Kazimierzy Wielkiej i AGH w Krakowie. Pracował jako wiejski nauczyciel, ale 30 lat temu wyjechał z Polski. Od 28 lat mieszka w Kanadzie. Żonaty jeszcze w Polsce, trójka dzieci. Pasja to sport, podróże... i polskie akcenty dookoła świata!Spotkanie z aktorem - recital Stanisława Górki


„Ach Panie Panowie” to liryczny recital, w którym Stanisław Górka wykonał utwory ze swoich spektakli, a także piosenki towarzyszące aktorowi od czasów jego młodości, autorstwa takich mistrzów jak Marian Hemar, Konstanty Ildefons Gałczyński, Bułat Okudżawa, Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora.
Aktor przy akompaniamencie gitary przeniósł nas w świat poezji, pięknego słowa i liryzmu, świat, który zbyt szybko odchodzi w zapomnienie. „Ach Panie Panowie” to swoista wędrówka po przebogatym życiu artystycznym tego świetnego aktora.

Słowo o wykonawcy:


prof. Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie (1977). Od ponad 30 lat prowadzi autorską metodą zajęcia z emisji głosu (impostacji) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W latach 1977-2005 występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie, współpracował także z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie i Teatrem Polskim w Bydgoszczy.
Publiczności znany jest przede wszystkim z roli Zbyszka - kościelnego w serialu "Plebania".
Jest liderem założonego w 1992 r. Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę - teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. W 2017 roku Towarzystwo Teatralne Pod Górkę obchodzi 25-lecie istnienia, natomiast prof. Stanisław Górka - 40-lecie pracy artystycznej.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Gloria Artis. W czerwcu 2015 r. odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.Koncert Joanny NawrotW sobotę 3 czerwca 2017 w odonowskim dworze gościnnie wystąpiła śpiewaczka Joanna Nawrot, sopran liryczno-koloraturowy. Słuchaliśmy między innymi piosenek Anny German, Anny Jantar, Violetty Villas, Demisa Roussosa oraz najpiękniejszych arii operetkowych.


Serdecznie dziękujemy!

Kilka zdjęć możesz zobaczyć tutaj - kliknij na ten link!


Dziewiąte odonowskie spotkanie poetyckie - Bolesław Leśmian

Bolesław Leśmian

Bolesław Leśmian


W piątek 2 czerwca odbyło się dziewiąte spotkanie poetyckie. Tym razem było ono poświęcone twórczości Bolesława Leśmiana. W spotkaniu m.in. wzięła udział Prof. Dr Jolanta Doschek z wydziału slawistyki Uniwersytetu w Wiedniu wraz ze swoimi studentami.

Bolesław Leśmian był jednym z bardziej niezwykłych literatów swojego pokolenia. Jego twórczość, doceniono dopiero w latach trzydziestych XX wieku. Dziś stawiany jest na równi z takimi Poetami jak: T.S. Eliot czy Erich Maria Rilke. O Leśmianie Piotr Kuncewicz w "Agonii i Nadziei Literatury Polskiej" napisał: (...) ostatni (w dwudziestoleciu) poeta miary już w skali światowej największej... Leśmian to także geniusz języka. Posługiwał się nim swobodnie, tworzył liczne neologizmy. Był zresztą człowiekiem wielkiej kultury kojarząc wątki polskie z indyjskimi, łącząc stare filozofie ze współczesnym sceptycyzmem. Jak się zdaje, ciągle jeszcze nie doceniamy jego prawdziwej wielkości. To jeden z tych, którzy wzrastają z latami. I takich poetów rosnących w czasie miała poezja dwudziestolecia może aż kilkunastu. To bardzo, bardzo wiele...

   
Rocznica zbrodni katyńskiej


7 kwietnia 2017 roku, z racji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach przedstawili program słowno-muzyczny "KATYŃ - Pamiętamy...".
Wieczór był poświęcony pamięci kapitana Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego i porucznika Leona Postawki - oficerów pochodzących z dworów w Cudzynowicach i Odonowie, a zamordowanych w 1940 roku przez NKWD w Katyniu.


Kilka zdjęć możesz zobaczyć tutaj - kliknij na ten link!MARS

MARS

Odonowskie spotkania - prof. Maciej Pawlikowski
Mars - czwarta planeta układu słonecznego


Mars, czwarta planeta układu słonecznego - w mitologii rzymskiej bóg wojny. W mitologii chińskiej zgodnie z teorią pięciu elementów, marsowi przypisywano żywioł ognia. Jego pojawienie się zwiastowało nadejście wojny.
Co dziś wiemy o tej planecie? Jaka jest jej budowa i jak człowiek, dzięki swojej pomysłowości próbuje odkryć jej tajemnice. O tym 11 marca 2017 opowiadał nam Profesor Maciej Pawlikowski.

O naszym gościu, który nas zaszczyca swoją obecnością już chyba po raz szósty, znajdziecie bliższe informacje w poprzednich notkach.


dr Hubert Chudzio

dr Hubert Chudzio

Odonowskie spotkania - prof. dr hab. Hubert Chudzio
Wypędzenia Polaków z Kraju Warty


17 marca 2017 odbyło się spotkanie, którego przedmiotem był mało znany epizod w historii Polski - wypędzenia Polaków z Kraju Warty w czasie II Wojny Światowej.

Prof. dr hab. Hubert Chudzio jest zatrudniony w Katedrze Historii XIX wieku w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – jest dr hab. i profesorem UP. Współpracuje z Biblioteką Polską w Paryżu oraz placówkami naukowymi i kulturalnymi w Londynie i Nowym Jorku. Dla paryskiej placówki opracował katalog zbiorów tej instytucji. Jego zainteresowania naukowe to dzieje Powstania Listopadowego, Wielka Emigracja oraz peregrynacje Polaków po Bliskim Wschodzie w XIX wieku. Za monografię „Polityk Hotelu Lambert. Generał Ludwik Bystrzonowski (1797-1878)” otrzymał Nagrodę im. Jerzego Skowronka. Nieobce są mu też zagadnienia związane z Księstwem Warszawskim, którym poświęcił kilka prac naukowych.

Po prelekcji odbył się koncert pieśni patriotycznych!

Koncert w wykonaniu zespołu "Tu i Teraz" z Bejsc zachwycił publiczność. Mamy nadzieję, że z zepołem jeszcze nie raz się spotkamy.

Kilka zdjęć możesz zobaczyć tutaj - kliknij na ten link!Maciej Gliniak

Maciej Gliniak

Odonowskie spotkania - Dr inż. Maciej Gliniak

W piątek 10 lutego 2017 o godz. 18:00 odbyło się spotkaniem z drem inż. Maciejem Gliniakiem, który wygłosił referat pod tytułem: "Kurhany Płaskowyżu Proszowickiego - milcząca historia naszych przodków".

Dr inż. Maciej Gliniak - absolwent ochrony środowiska (magister inżynier) oraz rolnictwa w zakresie agroturystyki (magister inżynier) Uniwersytetu Rolniczego. W 2015 roku uzyskał dyplom doktora inżyniera w dziedzinie Nauk technicznych, dyscyplina Inżynieria Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Autor pracy dyplomowej pt. "Ocena przydatności kurhanów neolitycznych na Płaskowyżu Proszowickim na potrzeby agroturystyki", w której zauważono m.in., że jednym z proponowanych sposobów ochrony kurhanów jest ich promocja jako obiektów kulturowych o charakterze sepulkralnym.
Spotkanie poetyckie - Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz

14 stycznia 2017 w odonowskim dworze czytaliśmy wiersze Tadeusza Różewicza.

Pustka się wścieka. Pełnia nie musi się wściekać. Pustka musi się zaznaczyć. Pustka, w której szamoce się biologia. Diabeł to także pustka - jego siła na tym, polega, że go nie uchwycisz, że nie ma kształtu. Ta pustka rośnie. I to, co się w niej dzieje: najbardziej skomplikowane bronie, jakich jeszcze nie było.

Poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Twórca niejednoznaczny. Kontrowersyjny, ale głęboki jednocześnie. Sceptyk, ale nie pesymista. Awangardowy, przewrotny i szalenie inteligentny. Tadeusz Różewicz.


Sylwia Perkowska

Sylwia Perkowska

Spotkanie z podróżnikiem - Sylwia Perkowska

Czy czasem masz chęć oderwać się od wszystkiego i gdzieś wyskoczyć? Na przykład do Peru! Mieliśmy ku temu świetną okazje. W niecodzienną wyprawę zabzabrałą zas miłośniczka podróżowania i spełniania marzeń Sylwia Perkowska. Co najmniej na kilkadziesiąt minut mieliśmy niepowtarzalną okazję przenieść się w zupełnie inny, magiczny świat – w świat jednego z najbardziej intrygujących krajów Ameryki Południowej – Peru.
W programie była między innymi prezentacja zdjęć i filmików z jej przygód oraz wiele ciekawostek z peruwiańskiej rzeczywistości.

Spotkanie z Sylwią odbyło się w czwartek 10 listopada, o godzinie 18:00 w Odonowskin dworze.

Kilka zdjęć możesz zobaczyć tutaj - kliknij na ten link!

Peru - miasto Maras

Peru - miasto Maras

Na wyspie Amantani

Na wyspie Amantani

Lokalny transport

Lokalny transport

Salineras de Maras

Salineras de Maras

Wiesław Krzysztoforski

Spotkanie poetyckie - wystawa grafik1 pażdziernika w Odonowskim Towarzystwie Kulturalnym odbył się wernisaż wystawy amatorskich grafik Wiesława Krzysztoforskiego (zmarłego w 2014 roku polonisty i wieloletniego pedagoga z Małopolski) połączony ze spotkaniem poetyckim. Tym razem przybyli goście prezentowali twórczość własną, ulubione utwory znanych i nieznanych poetów,a przede wszystkim, poezje autora prezentowanych na wystawie grafik - Wiesława Krzysztoforskiego.


Język, kultura i literatura wokół chrztu Polski

Konferencja naukowa

Pierwsza, zorganizowana w naszym Towarzystwie, konferencja naukowa już za nami. 30 września r. 2016 w spotkaniu wzięli udział m.in.: z Uniwersytetu w Wiedniu - Ao. Prof. Dr Georg Holzer i Ass. Prof. Dr Jolanta Doschek, z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Prof. Dr hab. Wacław Walecki oraz z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach - Ks. Dr Rafał Dudała. Swój referat przysłał także Prof. Dr Christian Trepte z Uniwesytetu w Lipsku.


Ao. Prof. Dr Georg Holzer

Ao. Prof. Dr Georg Holzer

Prof. Dr Christian Trepte

Prof. Dr Christian Trepte

Prof. Dr Wacław Walecki

Prof. Dr Wacław Walecki

Ass. Prof. Dr Jolanta Doschek

Ass. Prof. Dr Jolanta Doschek

Ks. Dr Rafał Dudała

Ks. Dr Rafał Dudała


Marian Hemar

Marian Hemar

Spotkanie Poetyckie - Marian Hemar


Marian Hemar.
Lwowiak, poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. Człowiek oddany sztuce, językowi polskiemu i ojczyźnie. Po wojnie, mieszkał na emigracji. Pisał o sobie: Moja gorąca miłość nie może się pogodzić z inną Polską, tylko najlepszą, najszlachetniejszą, najuczciwszą w świecie. Uczyli mnie tej miłości Słowacki, Żeromski i Piłsudski...

12 sierpnia miało miejsce kolejne spotkanie poetyckie - tym razem poświęcone twórczości Mariana Hemara.

fot. Z. Pilarski (www.pilarscy.eu)

fot. Z. Pilarski (www.pilarscy.eu)

Odonowskie spotkania - Marcin Przybyła

Od ponad trzydziestu lat prowadzone są badania archeologiczne w pobliskich Jakuszowicach. Kolejne pokolenia archeologów kontynuują pracę wybitnego archeologa profesora Kazimierza Godłowskiego. Osada sprzed dwóch tysięcy lat odkrywa swoje kolejne tajemnice.

W piątek 10 czerwca 2016 najnowsze wyniki badań naukowców zaprezentował nam archeolog i kierownik prac archeologicznych w Jakuszowicach Pan Marcin Przybyła.


Sylwetka poety w leśniczówce Pranie

Sylwetka poety w leśniczówce Pranie

Spotkanie poetyckie - Konstanty Ildefons Gałczyński

Najczęściej atakują Gałczyńskiego krytycy, ci najbardziej ponurzy. Jak pisał o nim Jan Śpiewak, poeta, pisarz i krytyk literacki, i dodawał Gałczyński podsuwał czytelnikom pewien model życia, radość z małego szczęścia, radość z tego, że się żyje, że żona uśmiecha się, że można uczynić ze swojego mieszkania własną wyspę

Wykrzesać z poezji żart, myśl optymistyczną to jest bardzo poważna i trudna sprawa. Niewielu udało się tego dokonać i chyba jednym z nich jest właśnie Konstanty Ildefons Gałczyński. Poeta nietuzinkowy, ponadczasowy, a może po prostu poeta z innego czasu i innego świata...

W piątek 13 maja w Odonowskim Towarzystwie Kulturalnym odbyło się kolejne poetyckie spotkanie. Tym razem z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim.

Niemiecki afisz propagandowy

Niemiecki afisz propagandowy

Odonowskie spotkania - p. Mateusz Zemla

W piątek 8 kwietnia odbyło się spotkanie z p. Mateuszem Zemlą poświęcone zbrodni katyńskiej.

Polecamy galerię zdjęć z naszego spotkania


By Archiwum Główne Akt Dawnych, - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36923157


Andrzej Kuziomski

Andrzej Kuziomski

Odonowskie spotkania - p. Andrzej Kuziomski


W piątek, 11 marca 2016 spotkaliśmy się z Jeżem Ratunkowym i Andrzejem Kuziomskim, założycielem pierwszego w Polsce specjalistycznego Ośrodka Rehabilitacji Jeży, prezesem Fundacji Igliwiak.


Po kilku latach działania w Krakowie, Fundacja Igliwiak przenosi się do Kazimierzy Wielkiej, a zatem była to znakomita okazja bliższego poznania nie tylko niezwykłych iglastych istotek, ale także ich opiekuna. Dowiedzieliśmy się, dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie jeże i jak uczynić ogród dla nich przyjaznym, oraz jak wiele zależy od każdego z nas, gdyż pozostało bardzo mało czasu, aby ochronić przed ostatecznym wyniszczeniem ten unikalny prastary gatunek jednego z pierwszych ssaków na Ziemi. W spotkaniu wzięło udział kilka jeży wybranych spośród aktualnie znajdujących się pod opieką Fundacji Igliwiak. UWAGA - fundacja działa bez oficjalnego wsparcia i dotacji - liczymy na Twoją pomoc:
FUNDACJA IGLIWIAK,
Nr konta złotówkowego:
97 1600 1462 1842 4432 6000 0001
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA KAŻDĄ WPŁATĘPrzydatne linki:

Informacje PIERWSZEJ POMOCY
Zasady KONTAKTU
Oficjalna strona Fundacji IGLIWIAK
Nieoficjalny Facebook
Polecamy galerię zdjęć z naszego spotkania


III Kazimierskie Morsowanie


No i stało się! Trzecie kazimierskie morsowanie już za nami. W tym roku niestety nie dopisała pogoda, luty uraczył nas wiosennymi temperaturami i brakiem lodu na zalewie. Może to własnie sprawiło, że tegoroczne morsowanie nie cieszyło się powodzeniem. Tym większa chwała dla nielicznych odważnych.

Nad zalewem jak co roku towarzyszyła nam Państwowa Straż Pożarna, która przeprowadziłą pokaz ratownictwa wodnego. Oczywiście na brzegu jak zwykle czekał gorący i pyszny rosołek w kubeczku!


Patronat:

Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka,
  Kazimierski Ośrodek Sportowy,
    Krakowski Klub Morsów „Kaloryfer”
      i Odonowskie Towarzystwo Kulturalne

Patron imprezy:

Dwór w Odonowie

Organizatorzy


Julian Tuwim

Julian Tuwim

Spotkanie poetyckie - Julian Tuwim

W piątek 19 lutego odbyło się Czwarte Spotkanie Poetyckie poświęcone tym razem twórczości Juliana Tuwima.

Na pytanie „kim był Julian Tuwim” większość z nas odpowie z pewnością, że był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”, to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój.
Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. Mało kto jednak wie, że życie Juliana Tuwima wcale nie miało charakteru i barwy jego wesołych wierszy. Osobiste koleje losu poety pełne były różnego rodzaju przeszkód, kłopotów i trosk. Wszyscy kojarzymy go z „Lokomotywą”, ale nie wielu z nas wie, kto napisał słowa do dwóch najbardziej znanych piosenek Hanki Ordonówny. Tak, „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak” to teksty Juliana Tuwima.
Julian Tuwim jest autorem wielu skeczy, wesołych tekstów teatralnych a także librett operowych. Od młodzieńczych lat fascynowały go języki obce i przekłady literackie. Przełożył na język esperanto wiersze równie znanego poety Leopolda Staffa. Przekładał na język polski poezję rosyjską niemiecką i francuską. Tuwim to jeden z najbardziej znanych poetów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Był jednym z założycieli słynnej grupy poetyckiej „Skamander”. Jego twórczość można było znaleźć na łamach bardzo wielu pism, gdzie podpisywał się bardzo różnymi pseudonimami artystycznymi.
Julian Tuwim nie był jedynym utalentowanym literacko członkiem swojej rodziny. Jego siostra Irena również tworzyła literaturę oraz tłumaczyła literaturę obcą. Jego krewnym był też bardzo popularny w tym czasie aktor i kabareciarz Kazimierz Krukowski, znany jako Lopek. Zapraszamy do zapoznania się z życiem i twórczością najbardziej znanego i lubianego autora literatury dziecięcej oraz nieco mniej znanego, ale równie udanego autora wierszy i tekstów dla dorosłych czytelników.
źródło: www.juliantuwim.pl

Odonowskie kolędowanie 2015 - Wyśpiewajmy Święta

W piątek 15 stycznia odbyło się coroczne kolędowanie w odonowskim dworze.

Tym razem dzięki uprzejmości Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu nasze spotkanie uświetniły Drożanie, Rosiejowianki, solistki z zespołu Samosiejki oraz muzyk kapeli Zganioki

Było Cudnie!
Dziękujemy wszystkim obecnym - artystom i gościom! Ze szczególnym uwzględnieniem Pani Agaty Jackowskiej za jej niespożyte pokłady pozytywnej energii i Pani Profesor Emilii Molskiej za lekcję śpiewu i autorską pastorałkę.
Zobaczcie na facebooku!
Nowa książka wydana przez Towarzystwo:

Jerzy Borysowicz - oblicza moich miłości

W styczniu ukazała się nowa książka wydana przez nasze Towarzystwo. Są to wspomnienia dra Jerzego Borysowicza o swojej rodzinie i o jego udziale w wojnie 1919-1920.

Jerzy Borysowicz (1903-1980). Znany psychiatra i neurolog radomski, uczestnik walk o niepodległość Polski, wybitny działacz społeczny, urodzony w Antopolu na ziemi witebskiej w majątku ziemskim Franciszka Borysowicza i jego żony Rozalii z Jermołowiczów. Miał dwóch starszych braci – Piotra, porucznika WP, zamordowanego w Katyniu i Antoniego, księdza katolickiego, dwukrotnie zesłanego do Kazachstanu, który do końca swojego życia służył wiernym na terenach obecnej Białorusi.
Jerzy wychowany w domu w duchu patriotycznym jako czternastoletni chłopiec wstąpił do harcerstwa a w dwa lata później został ochotnikiem 30 pułku Strzelców Kaniowskich w walce z Bolszewikami. Po wojnie polsko-radzieckiej 1919-1920 r., rodzina Borysowiczów osiedliła się w Wilnie, gdzie Jerzy rozpoczął w 1923 r. studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu im. Stefana Batorego, uzyskując dyplom w 1929 r.
Pracował w Klinice Chorób Nerwowych i Umysłowych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie jako asystent i adiunkt prof. dr Maksymiliana Rosego. W 1935 roku wyróżniony został powołaniem do komisji, która podjęła naukowe badania nad mózgiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W roku 1935 Jerzy Borysowicz wstąpił w związek małżeński poślubiając Augustynę Bielaczyc, która stała się jego wierną i oddaną towarzyszką życia. Po wybuchu II wojny światowej w roku 1939 przybył wraz z żoną i dwoma małymi synkami do Radomia.
Był organizatorem i ordynatorem Oddziału Psychiatrycznego Szpitala św. Kazimierza. Ordynatorem i organizatorem Oddziału został dr Jerzy Borysowicz. Ofiarna działalność Ordynatora biegła dwoma torami: leczył, a jednocześnie wśród chorych ukrywał ludzi zdrowych psychicznie, lecz zagrożonych okrutną śmiercią z rąk hitlerowców. Znalazło się tam wielu Żydów, a wśród nich Mordechaj Anielewicz — komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej. Dr Jerzy Borysowicz ratował partyzantów z lasu, żołnierzy podziemia, rannych w walce, zmaltretowanych i zaszczutych ludzi — bez względu na ich przekonania polityczne czy religijne. W roku 1955 dr Borysowicz zorganizował w Szpitalu Miejskim pierwszy w województwie kieleckim Oddział Neurologiczny, w którym ordynował do r. 1967.
W r. 1985 przyznano mu pośmiertnie izraelski Medal Yad Vashem — „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Medal z napisem francuskim: „Kto ratuje jedno życie — ten jakby ratował cały świat” i drugim: „Wdzięczny Naród Żydowski”, jest wyrazem hołdu dla tego, który narażał własne życie, aby ocalić przed śmiercią wielu prześladowanych Żydów.
Nie wykorzystał w pełni wszystkich swoich talentów, które mogłyby mu przynieść karierę naukową. Wybrał niełatwą drogę cichego poświęcenia życia innym. Zmarł 5 czerwca 1980 w Radomiu i został pochowany, zgodnie ze swoją wolą, na cmentarzu w podradomskim Małęczynie
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Spotkanie poetyckie

Dusza otulona słowem - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

W piątek 11 grudnia odbyło się Trzecie Spotkanie Poetyckie poświęcone Marii Pawlikowsiej-Jasnorzewskiej z okazji 70 rocznicy jej śmierci.

Maria Janina Kossak, córka malarza Wojciecha Kossaka, syna Juliusza urodziła się 24 listopada 1891 w Krakowie. Jej starszy brat, Jerzy Kossak, był malarzem, a młodsza siostra, znana pod pseudonimem Magdalena Samozwaniec, pisała utwory satyryczne.
Oboje rodzice autorki wywodzili się ze szlachty, ich dworek, Kossakówka, był miejscem częstych spotkań osób ze środowiska artystycznego. Gośćmi w domu Kossaków bywali m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Lutosławski. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska nie uczęszczała do szkoły, edukację pobierała w domu, gdzie nauczyła się kilku języków obcych oraz zdobyła wykształcenie humanistyczne. Przez krótki czas była wolną słuchaczką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Trzykrotnie wychodziła za mąż. Pierwszy mąż, Władysław Bzowski, poślubiony przez nią w 1915 roku, był oficerem armii austriackiej. Małżeństwo się rozpadło, a po unieważnieniu go wyszła w 1919 r. za Jana Gwalberta Pawlikowskiego juniora, młodszego syna Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Zamieszkali w Zakopanem, w domu Pawlikowskiego, miłośnika Tatr. Małżeństwo to nie przetrwało długo, choć zostało unieważnione dopiero w roku 1929.
Poetka sporo podróżowała, czego ślady można odnaleźć w jej twórczości. Przebywała między innymi we Włoszech, Turcji, w Północnej Afryce i we Francji, gdzie w 1927 r. w Paryżu przeżyła wielką miłość z lotnikiem i poetą Sarmento de Beires[1]. W 1931 roku wyszła za mąż za Stefana Jasnorzewskiego, oficera lotnictwa.
We wrześniu 1939 roku, po wystawieniu sztuki Baba-Dziwo, będącej ostrym atakiem na hitlerowski totalitaryzm, wyjechała do Francji (szlakiem przez Zaleszczyki), a później do Anglii. Wraz z mężem osiadła w Blackpool, w ośrodku lotnictwa RAF. Poetka zachorowała na raka, nowotwór dawał bardzo szybko przerzuty, najbardziej zaatakowany był kręgosłup. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była dwukrotnie operowana. Zmarła w szpitalu w Manchesterze 9 lipca 1945 roku. Stefan Jasnorzewski po skończonej wojnie całkowicie porzucił lotnictwo i zerwał kontakty z przyjaciółmi i rodziną na około pięć lat.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska przyjaźniła się z wieloma artystami, zwłaszcza ze środowiska Skamandra, z Witkacym oraz z formistami (Leonem Chwistkiem i Andrzejem Pronaszką). We wspomnieniach wielu ówczesnych osobistości artystycznych opisywana była jako uprzejma, czarująca osoba, przez przyjaciół i rodzinę pieszczotliwie nazywana Lilką

Polecamy galerię zdjęć z naszego spotkania


ks. Rafał Dudała

ks. Rafał Dudała

Odonowskie spotkania - ks. Rafał Dudała


W środę, 11 listopada 2015 odbyło się spotkanie z księdzem Rafałam Dudałą pod tytułem: „Miejsce Kościoła w życiu publicznym: szansa i zagrożenie”.


Góral świętokrzyski. Osobliwości: po uzyskaniu fachu technika budowlanego, studiowałem filologię polską, a następnie filozofię wespół z teologią w kieleckim Seminarium. Tam też z grupą zapaleńców stworzyliśmy czasopismo „Obecni”. Święcenia kapłańskie przyjąłem w 2005 roku i rozpocząłem pracę wikariusza w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. A potem pięć rzymskich lat w ramach studiów w zakresie nauki społecznej Kościoła. I gdy rozbrat ze światem uniwersyteckim wziąłem, trafiłem do/na WESOŁĄ. Posługę tę łączę z wykładami w kieleckim Seminarium, opieką nad Duszpasterstwem Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT, posługą w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II i… szukaniem nowych zajęć, dla siebie i dla studentów.


dr Jacek Górski

dr Jacek Górski

Odonowskie spotkania - dr Jacek Górski


W piątek 10 lipca 2015 odbyło się spotkanie z drem Jackiem Górskim, archeologiem i dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który wygłosił referat pod tytułem: „kopiec na Wieszczonce w Jakuszowicach i inne okoliczne kurhany – widoczni świadkowie epoki brązu”.

Przygoda dra Jacka Górskiego z archeologią rozpoczęła się ponad trzy dekady temu, kiedy to jako nastolatek zgłosił się do pracy przy prowadzonych przez archeologów z Krakowa badaniach wykopaliskowych w miejscowości, w której mieszkał. Absolwent Instytutu Archeologii UJ (magister) i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (doktor). Od 1988 roku pracuje w Muzeum Archeologicznym w Krakowie – największym i najstarszym muzeum tego typu w Polsce – którego obecnie jest dyrektorem. Zawodowo zajmuje się początkami epoki brązu w Europie środkowo-wschodniej, co przyniosło efekt w postaci publikacji około stu artykułów naukowych i trzech książek. Pochodzi z Kazimierzy Wielkiej.


dr Karolina Jarosz

dr Karolina Jarosz

Spotkania partnerskie


We wtorek 26 maja odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych sektorów społecznego, publicznego i gospodarczego, którzy uczestniczyli w realizacji projektu Lokalne Centrum Ekonomii Społecznej. W charakterze moderatora mieliśmy przyjemność gościć Panią Karolinę Jarosz - obecnie Dyrektora Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, wcześniej osobę odpowiedzialną za strategię wdrażania PO Kapitał Ludzki w Województwie Świętokrzyskim.dr Hubert Chudzio

dr Hubert Chudzio

Odonowskie spotkania - dr Hubert Chudzio


W piątek, 24 kwietnia 2015 odbyło się spotkanie z drem Robertem Chudzio

Dr Hubert Chudzio – historyk, dziennikarz, reżyser, podróżnik. Adiunkt w Katedrze XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zainteresowania badawcze: emigracja polska po powstaniu listopadowym. Polscy podróżnicy, naukowcy i wojskowi na Bliskim Wschodzie. Uczestnik 8 polskich misji archeologicznych w Egipcie w charakterze dokumentalisty i fotografa. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Pedagogicznego im. Joachima Lelewela. Reżyser filmów o polskiej archeologii dla "Rzeczpospolitej", "Discovery Historia TVN" i "TV Planeta". Laureat prestiżowych nagród w Gdańsku, Grecji i Francji za film "Ni-Anch-Nefertum – zapomniany kapłan". Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń przy Uniwersytecie Pedagogicznym. Udekorowany Odznaką Honorową Sybiraka.
Narodowy Dzień Pamieci
„ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Spotkanie z p. Dariuszem Walusiakiem


W piątek 20 marca odbyła się projekcja filmu „Rączy” przedstawiającego bliżej sylwetkę p. pułkownika Tadeusza Bieńkowicza. Projekcję uświetnił swoją obecnością reżyser filmu, p. Dariusz Walusiak. Scenarzysta, operator i reżyser wielu filmów o tematyce związanej z Żołnierzami Wyklętymi opowiedział nam o swojej pracy nad tak trudnymi problemami dotyczącymi naszej niedawnej historii.

Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” (ur. 15 kwietnia 1923 w Lidzie) – polski żołnierz, pułkownik, członek Armii Krajowej, a po 1944 r. antykomunistycznego podziemia zbrojnego, ofiara prześladowań komunistycznych.
Tadeusz Bieńkowicz po wybuchu II wojny światowej podjął działalność konspiracyjną w radzieckiej strefie okupacyjnej, początkowo harcerskim batalionie obserwacyjnym jako dowódca tzw. piątki, a po wkroczeniu Niemców w II Batalionie 77 pp. Obwodu Lida AK. Uczestniczył w akcjach zbrojnych, między innymi w zdobywaniu: Ejszyszek, stacji kolejowej Werenów, rozbiciu posterunków granicznych Rzeszy i Ostlandu w Krakszlach, a śmiertelnie raniąc dowódcę Ortskommandantur w Koleśnikach doprowadził do jej poddania. Za udział w odbiciu skazańców z więzienia w Lidzie (18 stycznia 1944 r.) odznaczony został Orderem Virtuti Militari. 30 stycznia 1944 r. brał udział w rozbiciu niemieckiego garnizonu w Horodnie. W tym samym roku także w zakończonej sukcesem akcji skierowanej przeciwko wysokiemu dowódcy NKWD majorowi Kanarczukowi.
płk Tadeusz Bieńkowicz

płk Tadeusz Bieńkowicz

Mimo rozbrojenia kontynuował działalność konspiracyjną na terenach Nowogródczyzny i Polski centralnej. Aresztowany w 1950 r. został poddany wielomiesięcznym przesłuchaniom i torturom, a później skazany na karę dożywotniego więzienia, mimo iż nie przyznał się do stawianych zarzutów. Zrehabilitowany na początku lat 90 zaś torturujący funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa w 2005 r. skazany został na dwa lata więzienia.
Jest współzałożycielem Polskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Związku Armii Krajowej w Krakowie (1989 r.), a także aktywistą jako członek Rady Honorowej w Okręgu Nowogródzkim Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Virtuti Militari. Pełni obowiązki prezesa Związku Inwalidów Wojennych Oddziału Nowa Huta oraz Polskiego Związku Więźniów Komunizmu, jest sekretarzem Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, członkiem Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej i Stowarzyszenia Ziemi Lidzkiej w Lidzie. Jest współautorem publikacji „Akcja na więzienie w Lidzie we wspomnieniach Tadeusza Bieńkowicza i opisie faktów i zdarzeń pokrewnych” i fundatorem cmentarza II Batalionu 77 pp. AK w Naczy.

Odznaczony Orderem Virtuti Militari, Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Odznaką Weterana Walk O Niepodległość, Krzyżem Więźnia Komunizmu Z Mieczami, Honorową Odznaką Żołnierza AK Okr. "Wiano" i "Nów".

Kurhan w Jakuszowicach

Kurhan w Jakuszowicach

Objęliśmy patronat nad kurhanem w Jakuszowicach


W dniu 17 marca 2015 r. w siedzibie Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego w Odonowie podpisana została umowa o objęciu patronatem kurhanu w Jakuszowicach między Odonowskim Towarzystwem Kulturalnym a właścicielami działek, na których znajduje się zabytek. Umowa została podpisana przez Prezesa Zarządu Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego, Pana Huberta Przybyszewskiego oraz reprezentującego właścicieli, Pana Mateusza Ziołę.

Obie strony umowy wyraziły wolę współpracy na rzecz popularyzacji wiedzy o kurhanie w Jakuszowicach oraz szerzenia wrażliwości społecznej w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i ochrony przyrody. Współdziałanie dotyczy między innymi organizacji spotkań tematycznych i wycieczek w celu zwiedzenia kurhanu.

Po więcej szczegółów dotyczących kurhanu w Jakuszowicach odsyłamy do zakładki "Polecamy".

Odonowskie kolędowanie 2015

Wyśpiewajmy Święta.

W piątek 23 stycznia spotkaliśmy się na dorocznym wieczorze kolęd w odonowskim dworze. Od kilku lat w okresie świąt Bożego Narodzenia spotykamy się aby wspólnie śpiewać kolędy. Tym razem poprowadziła nas schola "SPES" działająca przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Kazimierzy Małej.

W programie - pastorałki i kolędy.


CAMERATA CRACOVIA - muzyka renesansu i poezja Kochanowskiego

W dniu 5 grudnia r. 2014 uczestniczyliśmy w prezentacji płyt zespołu muzyki dawnej Cracovia Camerata oraz archiwalnych materiałów filmowych z udziałem Jana Korwin-Kochanowskiego, Anny Dymnej i Jerzego Treli.
Na zakończenie Ireneusz Trybulec zaprezentował kilka pieśni na lutni. Otrzymaliśmy też teksty i nuty dwóch pieśni renesansowych i wspólnie je odśpiewaliśmy.

Zespół Muzyki Dawnej Camerata Cracovia powstał w 1987 roku. Jego założycielem jest lutnista Ireneusz Trybulec.
Camerata Cracovia wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach. Istotną pozycję w repertuarze zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu. Zespół brał udział w wielu koncertach i festiwalach w kraju (koncerty filharmoniczne, festiwale Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, koncerty w muzeach i zabytkowych wnętrzach - m.in. Zamek na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Łazienkach, Pałac w Pszczynie, Zamek w Niepołomicach, Pałac w Łańcucie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Pałac Biskupi w Kielcach, Zamek w Brzegu, Zamek w Dębnie, Zamek w Wiśniczu) i za granicą (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Ukraina, Rumunia), nagrywał też programy telewizyjne.Zaduszki poetyckie

W dniu 21 listopada r. 2014 spotkaliśmy się na "Zaduszkach poetyckich" - poświęconych w całości Stanisławowi Różewiczowi.

Tym razem spotkanie odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej, w młodzieżowym klubie HADES


Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej

Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej


Wino, miód i minerały - mineralogia na pomoc naturze

Roztocze Varroa

Roztocze Varroa


W dniu 7 listopada r. 2014 odbyło się spotkanie z prof. Maciejem Pawlikowskim
Nasz gość i przyjaciel z Polskiej Akademii Nauk już czwarty raz opowiadał nam o swoich ciekawych badaniach. Tym razem tematem bęły podłoża dla winorośli oraz badania nad mineralogicznym lekiem na warrozę wśród pszczół.


Warroza – choroba wywoływana przez roztocza Varroa destructor rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych. Zaatakowane rodziny pszczele bez pomocy człowieka giną po około 2-3 latach. Po przewleczeniu roztocza z Azji od pszczoły Apis cerana warroza rozprzestrzenia się w rodzinach pszczół należących do gatunku pszczoły miodnej (Apis mellifica): Od lat osiemdziesiątych XX wieku do chwili obecnej walka pszczelarzy i naukowców z warrozą nie dała spodziewanych rezultatów.Winter Deer

Winter Deer

Wernisaż wystawy wycinanek

W piątek 20 czerwca 2014 o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy wycinanek Susan Throckmorton

Susan Throckmorton

Susan Throckmorton jest Amerykanką, której domem stała się Polska.

Po studiach na Mt. Holyoke College, Michigan State University i State University of New York pracowała jako bibliotekarka dla dzieci oraz sekretarz i Kurator Oświaty w Muzeum Bennington w Bennington w stanie Vermont, a przez większość swojego życia jako nauczycielka - jedyny nauczyciel w wiejskiej szkole w Vermont, jako wolontariuszka Korpusu Pokoju w szkole w południowych Indiach oraz w szkołach międzynarodowych i amerykańskich w Polsce, byłej Jugosławii, Finlandii i Indonezji.
Wszędzie tam, gdzie mieszkała i pracowała, była zainteresowana lokalną kulturą ludową gromadząc bogatą kolekcję ludowych obrazów, rzeźb, ceramiki, tkanin, zabawek, pisanek i wycinanek.
W roku 1988 po raz drugi wróciła do Polski do pracy w szkole. Zainspirowana polską wycinanką w 1999 roku przeszła na wcześniejszą emeryturę, aby cały swój czas i energię poświęcić na realizowanie własnych projektów artystycznych.
Pierwszy publiczny pokaz jej prac odbył się w SHS w Krakowie w roku 2000. Odbił się echem w prasie m.in. w Gazecie Wyborczej napisano, że dzieło Amerykanki, zakochanej w Polsce jest wielkim sukcesem i mogłoby wzbogacić niejedne zbiory w muzeach etnograficznych. Jej wycinanki oprócz oczywistego piękna mają własny unikalny i rozpoznawalny styl, inspirowany tradycjami polskiej sztuki ludowej i pokazywane były na wielu wystawach w Polsce, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Jest członkiem American Guild of Papercutters i w wydawanym przez ten związek kwartalniku First Cut publikuje artykuły o polskiej wycinance. Sprzedawane przez Susan Throckmorton wycinanki trafiają do prywatnych kolekcji w wielu częściach świata propagując piękno i tradycję polskiej kultury na świecie.Koncert

W dniu 21 czerwca r. 2014 odbył się koncert:

Marta Rosińska - sopran. Studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Adam Urbaniak - tenor.
Tatiana Orłowska – fortepian. Pianistka związana ze szkołą muzyczną im. Józefa Elsnera w WarszawieMarta Rosińska

Marta Rosińska

W programie:

Jacek Łabudzki

Jacek Łabudzki

Biegiem przez Świat

W piątek 16 maja r. 2014 światowej sławy ultramaratończyk amator - Jacek Łabudzki - zaprezentował w Odonowie materiały z całej swojej kariery biegowej od 2001 roku do dziś, oczywiście w telegraficznym skrócie.

W prezentacji odwiedziliśmy poza Australią wszystkie kontynenty. Poznaliśmy wyrzeczenia, wyzwania i trudności jaki łączą się z tego typu biegami. Ale też i wielką radość zwycięstwa nad swoimi słabościami.

Ponadto spotkanie zostało okraszone niezwykłym 25-minutowym filmikiem z pobytu w Himalajach w związku z biegiem La Ultra The High w 2013 r.

Pan Jacek gościł u nas już drugi raz, kilka słów o nim znajdziecie w zakładce Działalność, w notatce z 24 maja 2013.

Podziemia Krakowa

Podziemia Krakowa

Na czym Kraków zbudowano?

W piątek 4 kwietnia 2014 gościliśmy prof. Macieja Pawlikowskiego z Polskiej Akademii Nauk. Tematem spotkania była budowa geologiczna Krakowa i okolic.

Prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski

Profesor mineralogii. Pracuje na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w Laboratorium Biomineralogii Zakładu Mineralogii, Petrografii i Geochemii.
Zajmuje się geologią i mineralogią stanowisk archeologicznych - wykazaniem zależności między budową geologiczną a lokalizacją stanowisk archeologicznych oraz rekonstrukcją paleośrodowiska.Ziemiaństwo polskie -
- polska elita społeczna XIX i XX wieku

W piątek 14 marca 2014 o godz. 18.00 odbyło się spotkanie z drem Marcinem Chorązkim z Instytutu Pamięci Narodowej. Głównym tematem spotkania była rola ziemiaństwa polskiego XIX i XX w. ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej.

Dr Marcin Chorązki (ur. 1975 r.), absolwent Instytutu Historii UJ w Krakowie. W 2008 r. obronił pracę doktorską, która została opublikowana w 2010 r. pod tytułem „Ziemianie wobec wojny. Postawy właścicieli ziemskich województwa krakowskiego w latach 1939-1945”. W 2013 r. ukazała się jego najnowsza książka, „Relacje wojenne ziemian. Perspektywa dwóch pokoleń”. Aktualnie jest pracownikiem IPN OBEP w Krakowie i wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

W czasie spotkanie zapoznaliśmy się też z niedawno wydaną pod patronatem IPN książką - opracowaną przez dra Michała Chorązkiego - pt."Relacje wojenne ziemian. Perspektywa dwóch pokoleń"PATRONAT
MEDIALNY
Gazeta Wyborcza


Prezes OTK wypoczywa...

Prezes OTK wypoczywa...

I Kazimierskie Morsowanie -

- odbyło się 22 lutego 2014 na nowo wybudowanym zbiorniku w Kazimierzy Wielkiej pod patronatem:

Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka,
  Kazimierskiego Ośrodka Sportowego,
    Krakowskiego Klubu Morsów „Kaloryfer”
      i Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego

Patron imprezy:

Dwór w Odonowie

Organizatorzy


Odonowskie kolędowanie 2014

24 stycznia każdy mógł poczuć atmosferę świąt jeszcze raz.
Odonowskie Towarzystwo Kulturalne chciałoby, aby najpopularniejsze kolędy, ale też i te mniej znane, nie zostały przez nas zapomniane, aby tradycja wspólnego śpiewu świątecznych pieśni nie uległa zapomnieniu. Oczywiście każdy gość dostał przygotowany przez nas śpiewnik.
Aby lepiej nam się kolędowało, podczas spotkania wspomagało nas Koło Gospodyń Wiejskich z Broniszowa.
150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 1863-2013 w Odonowie

29 listopada 2013 spotkaliśmy się na uroczystym programie poświęconym 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego:

Artur Grottger - Bitwa

Artur Grottger - Bitwa

Artur Grottger - Obrona dworu

Artur Grottger - Obrona dworu


Poznaj swoje korzenie narodowe - taka myśl przyświecała organizatorom widowiska słowno-muzycznego pod tytułem Powstanie styczniowe – zryw młodych. Przypomniało ono o najważniejszych wydarzeniach z lat 1863-64, wspominając o głównych dowódcach Powstania Kurowskim i Chmieleńskim, dyktatorach zrywu Langiewiczu i Traugutcie, o najważniejszych bitwach pod Staszowem, Grochowiskami i Miechowem. Nie zabrakło też faktów powstańczych, które miały miejsce w Skalbmierzu i jego okolicy (Drożejowice, Sielec Biskupi). Młodzież zaprezentowała także fragmenty powieści opisujące losy walczących powstańców i ich rodzin.

Wiadomości historyczne uzupełniła wyświetlana prezentacja obrazów Artura Grottgera, oraz fragmenty pieśni powstańczych np.: W krwawym polu srebrne ptaszę, Hej strzelcy w raz, Biały krzyż. Całe widowisko dopełniła scenografia w kolorze biało-czerwonym rozświetlona zniczami symbolizującymi zadumę i hołd dla walczących o niepodległość.

Program został przygotowany przez: Marię Dutkiewicz - scenariusz, Antoni Kocela - opracowanie dźwięku i obrazu, wykonanie młodzież z Centrum Edukacji Ustawicznej i Gimnazjum w Topoli, pod kierownictwem Biblioteki Publicznej – Agaty Oleksy.
Promocja książki i spotkanie z Autorem

22 listopada 2013 odbyła się promocja książki „Odonów” z serii „Małe Ojczyzny” oraz spotkanie z jej autorem - Tadeuszem Koziołem

Ze wstępu:

Od przeszło dwudziestu pięciu lat przyszło mi żyć wśród mieszkańców Odonowa (...) spotkałem tu ludzi dobrych, życzliwych, skorych do pomocy (...) opowieści od nich zasłyszane stały się niewątpliwie impulsem dalszych dociekań i zainteresowań historią Odonowa. Dodatkowym bodźcem było pojawienie się we dworze potomków ostatnich właścicieli dworu państwa Iwony i Marka Postawków. (...) Wiedza, dokumenty i fotografie, które udało mi się skompletować, oraz ogrom materiałów które otrzymałem od państwa Postawków również stały się inspiracją do przelania mojej wiedzy o Odonowie na papier.

(...) Pracy mojej nie postrzegam jako materiał ściśle historyczny, przedstawiam w niej swój punkt widzenia, nie wydumany, ale poparty przecież pewną miarą wiedzy, obserwacji, kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, na które wpływ miała umiejętność słuchania ludzi, których uważałem za mądrzejszych od siebie. (...) Monografię tę uznaje jako materiał przyczynkarski, ale myślę, że wnoszę w ten sposób pewien wkład w utrwalenie historii wsi....

Autor

Okładka książki

Okładka książki

Wernisaż wystawy tkaniny i fotografii

W piątek 18 października 2013 odbył sie wernisaz wystawy Anny i Tadeusza Wronów:

Anna Wrona

Anna Wrona

Anna Wrona

Nauczycielka techniki i wychowania plastycznego, dyplom z malarstwa WSP w Krakowie. Projekty do obrazów zrodziły się z wykonywanych kolaży, które dały pomysł na tkaniny unikatowe wykonywane techniką aplikacji.
Tkanina jest jak obraz. Często faktura materiału, wzór, kolor, sugeruje tematykę i pobudza wyobraźnię. Czasem źródłem inspiracji jest sama natura oglądana podczas turystycznych wyjazdów.
Prace eksponowane były na wystawach w Tarnowie, Rzeszowie, Warszawie, Proszowicach. Znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii.

Tadeusz Wrona

Tadeusz Wrona

Tadeusz Wrona

Turystyczne wyjazdy stały się inspiracją do fotografowania, aby zatrzymać piękno krajobrazu, lub mało ciekawy detal. Przyroda jest fascynującym tematem o różnych porach roku.
Aparat fotograficzny stal się nieodłącznym atrybutem na każdy wyjazd w plener, rowerem czy piechotą. Galerią jest mieszkanie i coroczne wystawy koła PTTK w Tarnowie.

prof. Maciej Pawlikowski

prof. Maciej Pawlikowski

Biomineralogia człowieka

W piątek 27 września 2013odbyło się spotkanie z profesorem Maciejem Pawlikowskim pt "Biomineralogia człowieka".

Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Maciej Pawlikowski, prezes Komisji Nauk Mineralogicznych Polskiej Akademii Nauk. Uczestnicy spotkania mogli się poczuć jak na zajęciach z medycyny. Profesor opowiedział nam zarówno o przemianach zachodzących w ludzkich tkankach, w tym w kościach, jak również o zdrowym stylu życia.

Prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski

Profesor mineralogii. Pracuje na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w Laboratorium Biomineralogii Zakładu Mineralogii, Petrografii i Geochemii.
Zajmuje się geologią i mineralogią stanowisk archeologicznych - wykazaniem zależności między budową geologiczną a lokalizacją stanowisk archeologicznych oraz rekonstrukcją paleośrodowiska.

Franciszek Postawka

Franciszek Postawka

Rajdowa historia Postawków

W piątek 30 sierpnia odbyło się spotkanie poświecone Postawkom w sporcie samochodowym.

Mieliśmy zaszczyt gościć:

Koniecznie przeczytaj o Franciszku Postawce!
Zdjęcia ze spotkania - Zdzisława Pilarskiego


Dr Krzysztof Tunia

Dr Krzysztof Tunia

Spotkanie z przeszłością

W piątek 9 sierpnia spotkaliśmy sie z Dr Krzysztofem Tunią, który przedstawił prezentację po bez mała trzydziestu latach badań na terenie Słonowic nad kulturami z epok neolitu i brązu.

Dr Krzysztof Tunia

Doktor archeologii, kierownik Instytutu Archeologii i Etnografii PAN w Igołomii. Od lat 80-tych XX w. prowadził badania powierzchniowe w dorzeczu Szreniawy, Małoszówki i Jawornika - dopływu Nidzicy. Odkrył zespół grobowców o konstrukcji drewniano-ziemnej z okresu neolitu - IV tysiąclecia przed Chr. w Słonowicach (tzw. "piramidy kazimierskie"). Autor prac naukowych. Pod jego redakcją ukazała się cenna praca pt. "Z archeologii Małopolski. Historia i stan badań zachodniomałopolskiej wyżyny lessowej" Kraków 1997


Odonowskie Spotkania - siostra Małgorzata Chmielewska

W sobotę 3 sierpnia odbyło się spotkanie z siostrą Małgorzatą Chmielewską.

Małgorzata Chmielewska – polska siostra zakonna, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach i w duszpasterstwie niewidomych u ks. Stanisława Hoinki na ul. Piwnej w Warszawie. Organizowała także pomoc dla kobiet z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 1990 wstąpiła do wspólnoty w Bulowicach koło Kęt "Chleb Życia", śluby wieczyste złożyła we Francji w 1998. Obecnie prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. W swoich działaniach i artykułach podkreśla znaczenie ekonomii społecznej. Z troską wyraża się o osobach z marginesu. Osoby wykluczone próbuje przywrócić do społeczności poprzez stworzenie dla nich miejsc pracy. Dlatego powołała specjalne manufaktury, w których pracują osoby bezdomne i chore. Wyroby następnie są sprzedawane w sklepach lub przez Internet.Nagrody i wyróżnienia Podajemy numery kont:
FUNDACJA DOMY WSPÓLNOTY CHLEB ŻYCIA
(Edukacja ubogich dzieci i młodzieży, walka z bezrobociem)
27-530 Ożarów, Jankowice 38
PEKAO SA 14 1240 2773 1111 0010 1234 0775

FUNDUSZ STYPENDIALNY Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia
PEKAO SA 81 1240 2773 1111 0010 1234 1121

KATOLICKA WSPÓLNOTA CHLEB ŻYCIA - Domy dla bezdomnych
02-20 Warszawa, Łopuszańska 17
BS Raszyn, 73 8004 0002 2001 0000 1270 0001
Więcej informacji znajdziesz na stronach:
www.chlebzycia.org.pl i siostramalgorzata.blogspot.com, zaglądajcie też do SKLEPU ze skarbami prababuni!


Jacek Łabudzki

Jacek Łabudzki

Odonowskie spotkania - Jacek Łabudzki

W piątek 24 maja r. 2013 gościliśmy Pana Jacka Łabudzkiego, który opowiedział nam o swoich dokonaniach.

Polecamy galerię zdjęć z naszego spotkania

Kilka słow o naszym Gościu:

Jacek Łabudzki,ur. 04.01.1960 w Krakowie. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 i Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej - matura 1979,a następnie Akademii Medycznej w Krakowie - dyplom 1985.

Specjalista chorób dziecięcych, V-ce Prezes Zarządu Centrum Medycznego "Rokitek" w Sandomierzu.Tam też pracuje i mieszka. Żona Beata, trzech synów-Piotr l.28, absolwent chemii UMCS, Bartłomiej l.24, licencjonowany ratownik medyczny i obecnie kadet w Szkole Aspiranckiej Pożarniczej w Krakowie oraz Kacper l.14,uczeń I klasy Gimnazjum nr 1 w Sandomierzu.

Od czasów studiów przewodnik tatrzański, miłośnik gór i pasjonat biegów długodystansowych. W swoim dorobku ma ponad 30 maratonów, w tym tych, które są najbardziej uznawane: w Nowym Jorku, Bostonie, Londynie, Berlinie, Paryżu (rekord życiowy 2.51.30), Rzymie, Rotterdamie,Madrycie, Monako, a także krajowych w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku.

W latach 2004-2007 zdobywał kilkakrotnie tytuły Mistrza Świata Medyków w biegach - od 800 m do półmaratonu - na zawodach rozgrywanych w Toskanii, Hiszpanii i Maroko. Od 2008 wielbiciel biegów ultra tj. tych ,których dystans jest dłuższy o dystansu klasycznego maratonu - 42 km i 195 m., a także biegów górskich. W 2008 roku jako pierwszy mieszkaniec woj.świętokrzyskiego i pierwszy lekarz w Polsce przebiegł jeden z najtrudniejszych biegów na świecie - Spartathlon, po historycznej trasie z Aten do Sparty długości 246 km. W następnych latach pokonał kolejne klasyki - bieg dookoła Mont Blanc (UTMB) - dlugości 170 km i przewyższeniach 10000 m*, Maraton Piasków - ekstremalny bieg na Saharze - ponad 250 km w 6 dni z pełnym ekwipunkiem, Comrades Marathon w RPA - 90 km, najstarszy ultramaraton na świecie, Western States Endurance Run - w Kalifornii, najbardziej uznawany bieg 100-milowy w górach Sierra Nevada, Brazil 135 - 217 km w górskim tropiku Brazylii - jako pierwszy Polak, a ostatnio 100 mil na Istrii w Chorwacji.

W roku 2008 otrzymał tytuł Najlepszego Lekarza Sportowca w Polsce przyznawany przez Naczelną Izbę Lekarską.

Od kilku lat pełni honorową funkcję Ambasadora Sandomierskiego Sportu nadawaną przez Burmistrza Sandomierza. W 2011 i 2012 roku nominowany do tytułu Sandomierzanina Roku. Pomysłodawca i współorganizator wielu imprez sportowych na terenie Ziemi Sandomierskiej-zimowych i letnich Mistrzostw Polski Lekarzy w triathlonie, a także masowej imprezy biegowo-rowerowej, pod nazwą Sandomierski Sportowy Weekend Kwitnących Sadów.


* Przewyższenie 10000 m - to nie błąd. W biegach jako przewyższenie podaję się sumę wszystkich podejść.


Komandor rajdu p. Marek Krupa

Komandor rajdu p. Marek Krupa

X Rajd Pojazdów Zabytkowych gościł w Odonowie


Polecamy galerię zdjęć z naszego spotkania

5 maja 2013 roku Odonowskie Towarzystwo Kulturalne miało zaszczyt gościć uczestników X Rajdu Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Rzeczypospolitej Partyzanckiej i IX Eskapady Patriotycznej Geologicznej. Imprezę zorganizowało Koło Automobilklubu Kieleckiego w Kazimierzy Wielkiej i Europejska Asocjacja Automobilerów z Krakowa

Miłośnicy motoryzacji wysłuchali we dworze wspomnień o Franciszku Postawce. Rajdowcu, trzykrotnym mistrzu Polski, uczestniku Rajdu Monte Carlo, guru rajdów samochodowych lat 50 i 60, nauczycielu Sobiesława Zasady. Nie zabrakło pamiątkowych fotografii z dawnych lat, wspaniałych samochodów i wyjątkowej atmosfery odonowskiego dworu.


Droga Pamięci
spotkanie z Raymondem Fishlerem - kazimierskim Żydem

Kazimierza Wielka - Płaszów - Auschwitz - Oranienburg - Flosenburg - Platling - Traunstein ..... Nowy York


11 kwietnia 2013 spotkaliśmy się z p. Raymondem Fishlerem, kazimierskim Żydem

...Wojna wybuchła w 1939 roku. Mieszkaliśmy w Kazimierzy Wielkiej z całą rodziną Mamy i Ojca. Miałem trzech braci i dwie siostry... ...W październiku 42 roku Niemcy wywieźli około sześciuset Żydów z Kazimierzy w nieznane miejsce z większą częścią mojej rodziny, moja starsza siostra i ja ukryliśmy się u pani Niewiadomskiej... ...uciekłem do Krakowa do Getta. Pracowałem na lotnisku na Rakowicach... ...z Oswięcimia wyszło nas 3000 w naszej grupie, przyjechało do Oranienburga koło Berlina 1800 - reszta zginęła w drodze... ... 9 maja zostałem wyzwolony przez amerykańską armię. Z ósemki w naszej rodzinie tylko Ojciec mój i ja zostaliśmy przy życiu...


1 Marca
Narodowy Dzień Pamieci
„ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca r. 2013 o godz. 18.00 odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Lech KaczyńskiŻołnierze wyklęci to określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.

Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym Synom. Przez lata odpowiedzią była cisza.

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.


23 lutego r. 2013 patronowaliśmy III-ciemu zlotowi morsów
„Skalbmierskie Morsowanie”


      
Polecamy galerię zdjęć
z naszego spotkaniaPATRONI:
Dwór w Odonowie
Restauracja
Restauracja Scorpion
SCORPION

OrganizatorzyNasza pierwsza książka!

Nasze Towarzystwo wydało pierwszą książkę - "Wspomnienia z Odonowa". Jest zbiór pięciu wspomnień o dworze w Odonowie i dworze w Donosach. Zawiera też sporo zdjęć dokumentujacych czasy świetności dworów.

SPIS TREŚCI

 1. Franciszek Kuester 5
 2. Mieczysław Sierosławski 11
  1. Moi bracia cioteczni! 19
 3. Hanka z Postawków Schweitzerowa 27
  1. Wspomnienia z młodości 27
  2. Rok 1914. 29
 4. Zosia z Postawków Dyduszyńska 43
  1. Stanisław Ludwik Postawka 43
  2. Stanisław Postawka 45
  3. Emil Postawka 45
  4. Władysław Postawka 46
  5. Franz Joachim Conrad Kuester 47
  6. Anna Luther 49
  7. Franciszek Kuester 50
  8. Ernest – Niutek Kuester 51
  9. Georg (Jerzy) Kuester 52
 5. Zula z Schweitzerów Wirska 53
Osoby zainteresowane książką proszone są o kontakt na adres mailowy


Antoni Kocela

Antoni Kocela

Odonowskie spotkania

W dniu 1 lutego r. 2013 odbyło się spotkanie z Panem Antonim Kocelą, który pod pozorem prezentacji pt. "Świat jest trójwymiarowy" przedstawił nam całe bogactwo swoich dokonań.
Publiczność tłumnie wypełniająca odonowski dwór entuzjastycznie reagowała na Dzieła i wypowiedzi Autora.
Polecamy galerię zdjęć z naszego spotkania

Kim jest Tosiek Kocela

Lat 54. Wydział Prawa i Administracji we Wrocławiu (prawnik). Pracował w Urzędzie Skarbowym w Rybniku, był Dyr. Szkoły w Stradowie, Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, przewodniczący Kolegium do Spraw Wykroczeń w Kazimierzy Wielkiej. Od ponad 20 lat działa w samorządzie. Był radnym sejmiku województwa Świętokrzyskiego. Członkiem Zarządu w Czarnocinie i Powiecie kazimierskim. Przez 12 lat zajmował się trenowaniem tenisa stołowego. Był kierownikiem sportowym drugiej drużyny Bronowianka – Kraków. Prowadził zespół Reafello, który pod jego kierownictwem osiągnął największe sukcesy.

Wydał unikalny album „Wsłuchaj się w ciszę”. Jedyny jak dotychczas w Polsce, kompletny album promocyjny, wykonany techniką 3D. Jest jednym z niewielu fotografów (myślę że w skali światowej) wykonujących zdjęcia 3D na tym poziomie, bez używaniu dwóch obiektywów, czy dwóch aparatów.

Napisał kilka opowiadań, z których To nic że nie ma tego domu - opowieść o Działoszycach z lat siedemdziesiątych, wydał drukiem. Wydał 3 ebooki: „Orina28 czyli..”, „Pielgrzym 2”, „Trochę inny DŁUG”. W przygotowaniu jeszcze dwa tytuły. Opracował w całości dwa albumy fotograficzne.

Zajmuje się zapisywanie w formie filmowej ważniejszych wydarzeń z życia powiatu i samorządu powiatowego. Prowadzi dwa kanały telewizji internetowej – TV-STRADOW, oraz TVSTRADOW2. Tworzy etiudy filmowe. Dla potrzeb produkcji sam komponuje do swoich filmów muzykę. Zajmuje się grafiką komputerową, na poziomie profesjonalnym. Jego fotografie odnosiły sukcesu na lokalnych konkursach fotograficznych. Wykonuje przepiękne zdjęcia przyrody.

Interesuje się asymetrycznym układem pól magnetycznych w magnesach stałych i sposobem wykorzystania ich dla potrzeb mechaniki.
Ma mocno wysublimowane poczucie humoru. Trudne do zaakceptowania przez wiele osób, ale dobrą atmosferę tworzy wyjątkowo szybko i uroczo.

Łatwy w kontaktach.

Nie znosi ludzi zapatrzonych w czubek swego nosa. Nie zatruwa rozmówcom życia opowieściami o sobie. Ma nienaturalny dystans do tego co robi. Potrafi się śmiać z samego siebie jak mało kto.


Spotkanie poetyckie

11 stycznia r. 2013 odbyło się Drugie Odonowskie Spotkanie Poetyckie

Niestety tym razem nie mamy zdjęć. Musielibyście na słowo uwierzyć, że atmosfera była gorąca, recytacje przejmujące, a autorzy wspaniali.

Musielibyście, ale nie musicie - nie zawiódł nieoceniony pan Antoni Kocela, jego piękną relację ze spotkania można obejrzeć obok.

Odonowskie kolędowanie

W dniu 4 stycznia r. 2012 w odonowskim dworze odbył się koncert kolęd.

Program przygotowała Pani Beata Niebylicka,

Wystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Im. Marii Skłodowskiej-Curie z Kazimierzy Wielkiej

Obok - polecamy piękne wspomnienie tego wieczoru autorstwa p. Antoniego Koceli.

Obejrzyj galerię zdjęć z naszego spotkania

Koncert

Marta Rosińska

Marta Rosińska

W dniu 3 listopada r. 2012 odbył się koncert:


Wystąpili:
Ania Matuszewska - flet. Studentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Marta Rosińska - sopran. Studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Robert Kosmala - bas. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Dariusza Niemirowicza
Tatiana Orłowska – fortepian. Pianistka związana ze szkołą muzyczną im. Józefa Elsnera w Warszawie
Usłyszeliśmy:

Sasha Zibarov

Sasha Zibarov

Wernisaż wystawy malarstwa Sashy Zibarov

"TAJEMNICZY OGRÓD"

W piątek 12 października r. 2012 w odonowskim dworze odbył się wernisaż wystawy malarstwa Sashy Zibarov pt. "Tajemniczy ogród"

Sasha Zibarov urodziła się w starej dzielnicy Lwowa, noszącej kiedyś nazwę "Na Bajkach". Tam też skończyła szkole średnią i podstawową szkołę muzyczną z fortepianu. Studiowała w Krakowie, w Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a także pracą z dziećmi i młodzieżą.
"Tajemniczy Ogród" to wystawa specjalnie przygotowana dla Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego, która zaprezentowała zarówno najnowsze, jak i poprzednie prace artystki.
Sasha brała udział w wielu wystawach zbiorowych między innymi w Pałacu Sztuki w Krakowie, w BWA w Rzeszowie, w Instytucie papieskim Jana Pawła II, w Domu Ukraińskim w Krakowie, a także w licznych wystawach indywidualnych - np.:
Piwniczna

Piwniczna

xxx

xxx

Brała też czynny udział w plenerach artystycznych:

Obejrzyj galerię zdjęć z naszego spotkania

Dziękujemy firmie "SENEKS" s.c. Krzysztof Sendur, Dariusz Sendur za pomoc w organizacji wernisażu.


Pustynia solna Dasht-e-Lut

Pustynia solna Dasht-e-Lut

Planowana trasa

Planowana trasa

Desert & Mountain Challenge - Iran 2012
Spotkanie z podróżnikiem

W piątek 21 września b.r. o godz. 19-tej odbyło się na spotkanie z podróżnikiem, członkiem naszego Towarzystwa - Łukaszem Nitwińskim
Celem jego kolejnej samotnej podróży był przejazd rowerem przez niemalże nieznaną południową część pustyni Dasht-e-Lut i kontynuacja wyprawy po samotnych szczytach pogranicza.
...czytaj więcej...                 Obejrzyj galerię zdjęć z naszego spotkania

Spotkanie poetyckie

27 lipca b.r. Odbyło się pierwsze Odonowskie Spotkanie Poetyckie

Mamy nadzieję, że będzie to początek nowego cyklu spotkań.

Obejrzyj galerię zdjęć z naszego spotkania

Mury domów sprzed 5 000 lat 
w stanowisku<br />Tell el-Farkha w delcie Nilu

Mury domów sprzed 5 000 lat w stanowisku
Tell el-Farkha w delcie Nilu

Jeden z małych grobów w cementarzysku<br />stanowiska Tell el-Farkha

Jeden z małych grobów w cementarzysku
stanowiska Tell el-Farkha

Wykład o Egipcie (i Jakuszowicach)

8 czerwca r. 2012 odbyło się spotkanie pt "Opowieści o Jakuszowicach i Egipcie".

Spotkanie poprowadzili prof. dr hab. Maciej Pawlikowski, prezes Komisji Nauk Mineralogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz dr Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski

Profesor mineralogii. Pracuje na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w Laboratorium Biomineralogii Zakładu Mineralogii, Petrografii i Geochemii.
Zajmuje się geologią i mineralogią stanowisk archeologicznych - wykazaniem zależności między budową geologiczną a lokalizacją stanowisk archeologicznych oraz rekonstrukcją paleośrodowiska.

Dr Jacek Górski

Dr Jacek Górski urodzony 50 lat temu w Kazimierzy Wielkiej. Studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1982-1988), doktorat w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (2003). Od 1988 jest pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Krakowie, obecnie jest jego dyrektorem.
Wykłada na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Zawodowo zajmuje się początkami epoki brązu w Europie środkowo-wschodniej. Jest autorem książek i artykułów publikowanych w wydawnictwach archeologicznych głównie polskich, ale również słowackich, czeskich, niemieckich, duńskich i białoruskich.

Promocja książki i spotkanie z Autorem

Okładka książki

Okładka książki

20 kwietnia 2012 Wydawnictwo Nowa Nidzica oraz Odonowskie Towarzystwo Kulturalne zorganizowały promocję książki „Ziemianie – Pałace, Dwory i Dworki nad Nidą, Nidzicą i Szreniawą” oraz spotkanie z jej autorem, Stanisławem M. Przybyszewskim
Spotkanie uświetnił występ artystyczny młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie z Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie przeczytali zebranym fragmenty pamiętnika Hanki Postawczanki z Odonowa.

Uroczystość zebrała blisko 90 osób. Gości przywitał gospodarz dworu Marek Postawka. Następnie zabrał głos autor książki Stanisław M. Przybyszewski. Podziękował za liczne przybycie i zainteresowanie tematyką ziemiaństwa na Ponidziu. Laudację wygłosił Stanisław Piwowarski - historyk, regionalista ziemi Miechowskiej.
p. Stanisław M. Przybyszewski

p. Stanisław M. Przybyszewski

Na imprezę przybyli liczni przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści. W imieniu Powiatu przemówił Starosta Kazimierski Jan Nowak, w imieniu Gminy Kazimierza Wielka zastępca burmistrza Tadeusz Bator. Głos zabrali również: posłanka na Sejm RP. Marzena Okła - Drewnowicz, Tadeusz Kozioł, dyrektorka Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu Helena Jackiewicz, ks. Dziekan Janusz Mularz, emerytowana nauczycielka Pani Emila Molska, właścicielka dworu w Miłkowicach oraz Kazimierz Juszczyk. Uroczystość poprowadził Hubert Przybyszewski.

Obejrzyj galerię zdjęć z promocji książki

Osoby zainteresowane zakupem książki mogą ją zawsze znaleźć na Allegro (wpisując w wyszukiwarce "ziemianie dwory". Sprzedającym książkę jest hubertp29 - warto też obejrzeć inne pozycje przez niego sprzedawane.)
Mapa majątków ziemskich opisanych w książce

Mapa majątków ziemskich opisanych w książce

Wykaz lokalizacji opisanych w książce

Wykaz lokalizacji opisanych w książce

Stanisław M. Przybyszewski

Historyk i regionalista

Ur. 1950 r. w Zajezierzu k. Dęblina. Jest autorem książek: „Dęblin we wrześniu 1939 r.”; „Twierdza Dęblin”; „Szpital w Proszowicach 1968 – 1998”; „28. Pułk Artylerii Lekkiej – Zajezierze – (1922-1939)”; „Kazimierza Wielka”; „Ks. mjr Jan Francuz – kapelan dwóch wojen – męczennik (1920 – 1939)”; „Leksykon Ziemi Koszyckiej”; „Najkrótsza historia alkoholu”; „Ziemianie – Pałace, dwory i dworki nad Nidą, Nidzicą i Szreniawą”; współautor monografii: „Kazimierza Wielka”, „Kazimierza Mała”, „Opatowiec”, „Koszyce”, „Czarnocin”, „Skalbmierz”, „Nowy Korczyn”, „Czarkowy”, „Cukrownia Łubna 1845-1995”, „Bohaterscy Obrońcy Skalbmierza” oraz „Rocznika Kazimierskiego”.
Autor publikacji na łamach m. in.: „Życia Literackiego”, „Tygodnika Ponidzia”, „Wieści”, „Słowa Ludu”, „Gościa Niedzielnego”, „Spotkań z Zabytkami”, „Sycyny”, „Mówią Wieki”, „Polski Zbrojnej”, „Poznaj Swój Kraj”, „IKARA”, „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”, „Tygodnika Powszechnego”, londyńskiego „Tygodnika Polskiego”; Autor biogramów w „Małopolskim Słowniku Biograficznym Działaczy Niepodległościowych 1939-1956” (Kraków), członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Barwy i Broni w Krakowie oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


Jesteśmy zarejestrowani

W dniu 17 września roku 2010, 18 sekund po południu, nasze stowarzyszenie zostało zarejestrowane - X wydział gospodarczy sądu rejonowego w Kielcach wpisał Odonowskie Towarzystwo Kulturalne do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000365649

Kilka dni później otrzymaliśmy numer statystyczny REGON - 260422521, założyliśmy konto w banku Volkswagen Direct (jedyny bank, który prowadzi konta dla stowarzyszeń prawie bez opłat), otrzymaliśmy też numer NIP.Koncert wokalny

W dniu 7 lipca r. 2010 o godzinie 18.30 w odonowskim dworze odbył się koncert wokalny:


Marta Rosińska - sopran
Tatiana Orłowska - fortepian


W programie:
Pieśni miłosne od baroku do współczesności.
Relacja Leszka Sobockiego z miesiąca lotniczego w Odonowie 1925

Miesiąc lotniczy w Odonowie 1925

Miesiąc lotniczy w Odonowie 1925

Dnia 22 maja roku 2010, o godz. 17:00, w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa:


To pierwsza wystawa organizowana przy współudziale naszego Towarzystwa - jeszcze przed jego oficjalną rejestracją, a nawet przed zebraniem założycielskim. Mam nadzieję, że w maju dokumenty założycielskie Towarzystwa juz będą w sądzie.

Organizatorami wystawy malarstwa Leszka Sobockiego byli przede wszystkim p. Adam Bodzioch, Burmistrz miasta i gminy Kazimierza Wielka oraz p. Aleksander Zwolański, Dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Leszek Sobocki

Leszek Sobocki

Leszek Sobocki

Polski malarz, grafik, twórca environments, eseista, poeta.W latach 1953-1956 studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach, w latach 1956-1959 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni Wacława Taranczewskiego), a w latach 1959-1960 na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W 1965 roku wspólnie z krakowskimi malarzami: Maciejem Bieniaszem, Zbylutem Grzywaczem i Jackiem Waltosiem założył grupę WPROST. Leszek Sobocki brał udział w 19 wystawach grupy w latach 1966-1986, był uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Moderna Kunst Museet (Sztokholm); Kupferstich/Kabinet (Drezno); Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Skopje); Graphische Sammlung Albertina (Wiedeń); Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Łódź); muzeach narodowych w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Kielcach; w muzeach w Bydgoszczy, Szczecinie, Tarnowie, Radomiu, Toruniu; w Muzeum Śląskim w Katowicach i w Bytomiu; w Collegium Maius UJ (Kraków).

Najważniejsze nagrody:
Artysta uczestniczył w około 200 zbiorowych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in.: ROMANTYZM I ROMANTYCZNOŚĆ W SZTUCE POLSKIEJ XIX I XX WIEKU, POLAKÓW PORTRET WŁASNY, MYŚL ARTYSTY w 100-lecie śmierci Cypriana Norwida, POLONIA, OBRAZY ŚMIERCI, 100 LAT ZACHĘTY.

Leszek Sobocki<br />Dyptyk <i>Trzy róże wczoraj - trzy róże dzisiaj</i>. Olej na płótnie, 1977

Leszek Sobocki
Dyptyk Trzy róże wczoraj - trzy róże dzisiaj. Olej na płótnie, 1977

Wybrane wystawy indywidualne: