DziałalnośćHistoria          Statut i uchwałyPolecamy  Kontakt   

Franciszek Postawka


Franek ok. roku 1943

Franek ok. roku 1943

Franciszek Postawka urodził się 21 stycznia 1922 roku w Odonowie, jako najmłodsze, piąte dziecko Bronisława Postawki oraz Janiny z domu Kuester, córki dyrektora cukrowni "Łubna" W Kazimierzy Wielkiej.

W latach 1929–1931 uczęszczał do szkoły podstawowej w Dworku Cisowym, szkole założonej i prowadzonej przez harcmistrzynię Olgę z Drahonowskich Małkowską. Do gimnazjum początkowo uczęszczał w zakładzie Ojców Pijarów w Krakowie, a następnie w Busku. Przez krótki czas chodził też do znanego gimnazjum w Rydzynie. W 1938 roku ukończył szkołę szybowcową. Wybuch wojny w roku 1939 przerwał mu naukę, maturę zdał już jako ekstern po wojnie.

Franek w zbudowanej przez siebie Lancii

Franek w zbudowanej przez siebie Lancii

Należący do pokolenia Kolumbów w czasie okupacji mieszkał w rodzinnym dworze Odonowie. Pod pseudonimem Ster był podporucznikiem Armii Krajowej z przydziałem do Łączności 106 Dywizji Piechoty, pod dowództwem kapitana Franciszka Chojnackiego, ps. Zawierucha. Brał udział w walkach o Skalbmierz z niemiecko-ukraińską kompanią karną w 1944 roku. Janina Postawka wraz z dziećmi Franciszkiem i Zofią wzywani byli do Miechowa i zmuszani pod groźbą zesłania do Oświęcimia do podpisania niemieckiej volkslisty. Wszyscy troje odmówili i skończyło się na pogróżkach niemieckich. Jego najstarszy brat Stanisław Postawka – ojciec obecnego tu Andrzeja – został zamordowany przez Niemców w 1941 roku w szpitalu w Gostyninie, drugi brat, Leon, został zamordowany przez Rosjan w Katyniu.

Po zagrabieniu majątku przez władze komunistyczne zamieszkał w Krakowie, gdzie zarabiał najpierw jako kierowca autobusów MPK – pamiętam jak zabierał mnie ze sobą do szoferki, autobusy miały wtedy oddzieloną kabinę od pasażerów - , później jako taksówkarz, a następnie zawiązał spółkę z Sobiesławem Zasadą.

1953 - Giżycko

1953 - Giżycko

Równocześnie, od razu po wojnie, wraz z podjęciem działalności zawodowej, związał się ze sportem samochodowym. Już w 1946 roku startował we wrocławskim Rajdzie Pokoju, później w rajdzie Ziem Odzyskanych. Tu, w Odonowie, remontował i montował z ocalałych części pojazdy wyczynowe. Od początku uzyskiwał czołowe lokaty, a mierzył się z mistrzami tej klasy co Witold Rychter czy Jan Ripper. Ze sportem samochodowym związany był przez całe życie: – w latach 50. i 60. kilkakrotnie był Rajdowym Samochodowym Mistrzem Polski, później startował jako pilot (m.in. Sobiesława Zasady) Jako kierowca fabryczny FSO startował w rajdzie Monte Carlo – na syrence, jej model stoi tutaj na stoliku - następnie był też kierowcą fabrycznym Volvo. Franciszek Postawka brał również udział w udanym biciu rekordu w jeździe długodystansowej na "Polskim Fiacie" – niedawno była hucznie obchodzona rocznica tego wydarzenia, służył także serwisem i radą Sobiesławowi Zasadzie podczas jego startów w eliminacjach do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy. Uczestniczył w rajdach Żubrów, niemal "etatowo" je wygrywając.

Franek w Mercedesie

Franek w Mercedesie

W roku 1964 ożenił się po raz drugi – z Alicją Krzywicką, córką Ryszarda Jamontt-Krzywickiego, adiutanta dowódców AK w czasie wojny. W czasie stanu wojennego wykorzystując możliwości sitodruku drukowali wiele wydawnictw II obiegu, m.in. wspólnie z Jackiem Fedorowiczem pierwsi wydali znany komiks Solidarność – 500 dni.

Franciszek Postawka posiadał dużą wiedzę techniczną, która służyła mu w pracy zawodowej, a także w sporcie samochodowym. Pasjonował się fotografią, ale był przede wszystkim wszechstronnie utalentowanym sportowcem: uprawiał jazdę na nartach śniegowych i wodnych, sport motorowodny, miał stopień sternika jachtowego, był miłośnikiem lotnictwa – latał na szybowcach, a tuż przed śmiercią skarżył się na brak czasu, który nie pozwalał mu na budowę wymarzonej lotni. Podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce w roku 1983 chcąc być blisko tego wydarzenia zaangażował się jako kurier-motocyklista przewożąc do Warszawy kasety dla potrzeb telewizji amerykańskiej.

Zmarł nagle 29 grudnia 1985 roku na zawał serca.

Z Alą - 1964, Volvo 544

Z Alą - 1964, Volvo 544


Jego niektóre osiągnięcia sportowe: